Ručně vyráběné svíčky

VELIKONOCE

plakat-svicky

VČELÍ VOSK – historie výroby svíček

Světlo patří k nejzákladnějším lidským potřebám. V dávných dobách se k osvětlování používaly nejprve louče a pochodndě, které byly nahrazeny voskovými a lojovými svíčkami. Je doloženo, že okolo roku 160 n. l.  se při náboženských obřadech používaly voskové i lojové svíčky.  Svíčky se vyskytovaly ve dvojím provedení – svíčky pochodňové (skládaly se z vláken impregnovaných lojem) a svíčky s knotem. Svíčky se stavěly do lamp nebo svícnů vyrobených z různých materiálů.
Svíčky s knotem se vyráběly od 11. století ve Francii a od 14. století v Německu. Vosk na výrobu svíček připravovali voštníci a svíčky vyráběli svícníci.  V roce 1818 se vedle svíček z včelího vosku začaly vyrábět i svíčky stearinové (stearin byl vedlejší produkt mydlárenského průmyslu). V roce 1848 byl v Manchesteru zkonstruován první kontinuálně pracující odlévací stroj na svíčky.
Včelí vosk dobře izoluje teplo, elektřinu a odpuzuje vodu.
(Zdroj: Jana Titěrová – Domácí výroba svíček ze včelího vosku, Výzkumný ústav včelařský, s.r.o., Dol, 2012)
Včelí vosk byl využíván již ve starověkém Egyptě např. na povrchovou úpravu dřeva ale hlavně na balzámování mumií (kdy se hojně využívaly zábaly s voskem).

Dekorace – „Betlém z pravého včelího vosku“

Betlém si u nás můžete objednat zde.

Svíčky z pravého včelího vosku (ruční výroba)

Svíčky se vyrábějí ze 100% čistého včelího vosku. Hoří jasným plamenem a šíří do prostoru jemnou vůni, která je způsobena příměsí různých aromatických olejů. Svíčky mívají zlatavou až temně žlutou barvu a vydrží hořet déle. Včelí vosk je velmi vzácná přírodní látka. Při hoření nevznikají a neunikají toxické zplodiny jako u svíček parafinových.
Delším skladováním se na povrchu může vytvořit světlá vosková vrstvička – patina (tzv. voskový květ),  který můžeme odstranit teplým vzduchem (např. fénem).

Video: Jak naše svíčka hořela v Kalifornii…

IMG_3978

 

IMG_0227w

1 komentář u „Ručně vyráběné svíčky

  1. Pri horeni horeni rucne vyrezavane svicky vznika lampionovy efekt, diky kteremu vznika prekrasna hra svetel a stinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *