Pyl v medu

Rouskový pyl

Pyl je kromě medu, druhá hlavní složka výživy včel. Je bohatý na rozmanité látky potřebné pro organismus. Hlavní výživnou složkou pylu jsou bílkoviny. V bílkovinách pylu se nacházejí všechny esenciální aminokyseliny prospěšné jak včelám, tak i lidem.

Stanovit přesné složení pylu je poněkud obtížné, jelikož pochází z různých druhů rostlin.

Pyl například obsahuje vitamin A, B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B7 (H, biotin) dále vitaminy C, D, E a minerální látky jako draslík, hořčík, jod, sodík, vápník, zinek, železo a další (obsah se liší složením rostlin) včetně několika aminokyselin.

Jeden rousek pylu střední velikosti váží 4 – 10mg a obsahuje 100tisíc až 1 milion pylových zrnek. Včela tedy musí navštívit asi 80 květů, než vytvoří 1 pár rousků. Rousky včelka nosí na nohou třetího páru. Rouskový pyl se odebírá pomocí takzvaných pylochytů s kruhovými otvory.

Pyl není zázračná potravina, ale seriózně doporučovaný potravní doplněk. Jeho chuť je nakyslá až nahořklá a různé druhy pylu i různě chutnají.

Příznivé účinky konzumace pylu jsou registrovány u potíží s trávením, s chutí k jídlu, při nachlazení, akné, při poruchách zraku, v klimakteriu, při onemocnění jater i žlučníku, při nadměrné lámavosti nehtů a mnoha dalších. Pyl je vynikajícím posilujícím prostředkem a proto se úspěšně používá při stavech vyčerpání a únavy, při oslabení organismu a stařeckých problémech. Zaznamenáno je i mnoho případů zlepšení zraku, což se připisuje vitaminu A a riboflavinu, které jsou v pylu obsaženy. Podporuje prokrvení mozku a zlepšuje schopnost myšlení. Jeho působení zde je pomalejší, někdy málo výrazné, ale zato trvalé.

Léčení pomocí užívání pylu zatím nikdo vědecky neprokázal. Záznamy o užívání poukazují především na užívání jako „podpůrná kůra.“

Měsíční pylová kůra se doporučuje několikrát za rok.

Denní dávka při této kůře je asi 20 gramů = 1 polévková lžíce.

Pyl lze podávat i dětem, vždy přiměřeně věku dítěte.
Alergické reakce jsou při užívání pylu ojedinělé.
Při užívání rouskového pylu nejsou zaznamenány žádné vedlejší účinky.
Konzumujeme: v medu, v tvarohu, v jogurtu, výborný je med s roukovým pylem na chlebu s máslem
Typ na užívání: 1 lžička směsi medu a rouskového pylu rozpuštěná v ½ sklenice teplé vody nalačno posiluje organismus.

Před zahájením užívání rouskového pylu doporučujeme se poradit s svým lékařem!

Ze složení pylu je zřejmé, že jeho výživná hodnota je velmi vysoká a předurčuje pyl jako jeden ze zdrojů potravy pro člověka.

Složení: 10% rouskový pyl, 90% květový med

Obsah: 120 ml
Cena: 100,00 Kč